Зърната, които изхранват света



0
63208

За сравнително кратко време царевицата се е превърнала в основен източник на храна в много страни, а приготвяните от нея италианска полента, румънска и молдовска мамалига, грузински хляб (мчади) и други изделия са станали национални ястия. В някои страни от Латинска Америка и Африка днес тя е основна храна за населението, която дава значителна част от необходимите за организма вещества.

Царевицата е най-добрият помощник срещу стреса,
благодарение на богатото си съдържание на витамини от група B. Магнезият, който присъства в големи количества в царевицата, идеално възстановява недостига на този елемент, съпровождащ много от болестите, свързани със стареенето на организма. 150 г царевица покриват около 25% от нуждите на възрастен човек от витамин B1, който влияе върху работата на нервната система, мускулите, сърцето и производството на червени кръвни телца.

Включването на царевицата в ежедневното меню
намалява риска от болести на сърцето и рак. Златните зрънца съдържат витамин E – важен антиоксидант, който предпазва от атеросклероза. Освен това в състава им влизат и въглехидрати, които ни доставят енергия, без да водят до отлагане на мазнини.


Освен като храна за директна консумация
царевицата също така е суровина и за една от най-добрите растителни мазнини – царевичното олио, което е богато на лецитин – ефективно средство за предпазване от атеросклероза. Царевично олио съдържа стероли, които спомагат за намаляване на абсорбирането на холестерола от храната в организма. Допринася за подобряване на чернодробния метаболизъм, повишавайки нивото на „добрия” холестерол и понижавайки това на „лошия”.

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: