Колкото и разнообразни да са продуктите, които намират място на барбекюто, според повечето му почитатели, то е направено най-вече за печене на месо.
Значенията, които англоговорещите влагат в думата „барбекю“ (barbecue), са няколко, но винаги са свързани с приготвянето на храна (и най-вече месо), на огън от дърва, въглища или газ. Също така думата може да обозначава и самия уред, който се използва за приготвяне на храната, сготвените ястия или пък самото събитие.
При барбекюто се разчита на дългото време за готвене при по-ниска температура. Често храната е увита във фолио или листа, или пък се готви похлупена.
Задължителните елементи за едно добро барбекю далеч не са толкова много, което съответно допринася и за огромната му популярност. Дори и да нямате възможност да излезете от вкъщи, това не би било пречка да се насладите на любимото си лятно кулинарно забавление дори и на балкона – необходимо е само да разполагате с практично и удобно електрическо барбекю.
● Свинското месо е един от най-често използваните продукти за барбекю. Подходящи за печене на скара са вратните пържоли и котлетите. А благодарение на тази практична стойка за печене ще можете да запазите любимите ребърца сочни и апетитни, въпреки високата температура.
● Бавното готвене, далеч от въглените е много подходящо за говеждото. За да се запази сочно, парчето месо трябва да е с дебелина от поне 2 см., затова дори и извън кухнята е добре да имате под ръка качествен и остър нож.
● Друг подходящ и много апетитен BBQ-вариант са бургерите - пригответе ги бързо и лесно с бургер преса.
Практичният комплект прибори за барбекю е задължителен за перфектен кулинарен резултат и по-голямо удобство.
● Пилешките бутчета и гърди са отличен избор за скара. Видимата липса на мазнина в повечето птичи меса прави намазването с масло или растително олио по време на печене задължително. Тъй като пилешкото месо не е толкова богато на колаген, често се налага да се прибегне към мариноване. Ако месото е замразено, добра идея е да се остави да се размрази, потопено в марината.
● Традиционно дребните рибки не са обект на внимание от страна на любителите на барбекюто, които определено отдават предпочитанията си на по-големите им събратя, като сьомга, акула, костур, риба меч и др. Обикновено по-едрите риби се нарязват на дебели шайби (стекове) или се филетират на надлъжни парчета. По-скромните по размер риби, като пъстървата например се пекат цели, понякога увити във фолио. За да се избегне разпадането на рибата при обръщането й, се използва специална решетка с две затварящи се части.
● Практичните шишчета пък ни дават възможност да разположим на барбекюто всякакви морски дарове или зеленчуци.
И след такова голямо изобилие от изкусителни BBQ-вариации, за да запазим добрия вкус на всяка една от тях, задължително трябва да имаме под ръка практична четка за лесно и удобно почистване на скарата.
Ако сте решили да се насладите на ароматни грил-изкушения за по-дълго време, непременно се запасете и с необходимото количество дървени въглища.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...