Празничните сладкиши и дребните сладки са запазен символ на Коледа – времето, когато ароматът на ванилия, топъл шоколад, портокали и лимон се носи из топлия дом. Нашето предложение е тази Коледа забавлението да започне още преди цялото семейство да се е настанило около празничната трапеза. Заредени с много любов и вдъхновение ви предлагаме няколко съвета как да приготвите и украсите коледните сладки и сладкиши.
- След като замесите избраното тесто с необходимите продукти по рецепта с бакпулвер Dr. Oetker, може да го ароматизирате с ванилена захар, есенция лимон и ванилия Dr. Oetker или с ваша любима коледна подправка.
- Не добавяйте допълнително брашно, защото така тестото ще стане ронливо, а изпечените сладки – твърди.
- Не използвайте течна мазнина (олио, зехтин, течен маргарин), защото тестото няма да се оформи добре и при печенето ще се свие.
- За по-интерсни и богати на вкус сладки разделете приготвенето тесто на две, в една половина добавете какао и омесете наново. Използвайте да направите сладки „Шах” или „Охлюв” или просто с мраморен ефект.
След това оставете тестото за около 30 минути в хладилник, за да стегне и да не лепне, докато оформяте сладките.
От тази коледна колекция можете да изберете най-подходящото тесто за дребни сладки според вашия вкус.
След като сте готови със замесването, идва ред на сладкото творчество. Глазирането, украсяването и рисуването върху коледните сладки е широко поле за изява и ще зареди всички с много настроение. Тук ще намерите видео идеи за украсяване на сладки:
Съвети за празнична торта
- Първо изберете такава рецепта за празнична торта, която най-добре отговаря на вкуса на вашето семейство.
- Потърсете вдъхновение в нашата колекция от рецепти за Празнични сладкиши и торти.
Блатове за торта
- Приготвянето на сместа за блатовете е един от най-важните етапи от начинанието. Важно е да спазите грамажите и пропорциите на продуктите, тъй като дори малко отклонение би могло да направи блата по-ронлив, по-сух или не достатъчно сладък.
- За пухкав блат винаги пресявайте брашното, заедно с бакпулвера и какаото (според рецептата).
- За още по-фина структура може да замените част от брашното (например 50 г) с фино царевично нишесте Густин Dr. Oetker и според някои рецепти, може да заместите дори с пакетче пудинг.
- Не ограничавайте въображението си що се отнася ароматизирането на блата. Например за блат на една торта е достатъчна една ампула есенция Dr. Oetker или пакетче ванилена захар Dr. Oetker.
- Смлени орехи, лешници, бадеми или други тежки, твърди съставки добавете най-накрая и не ги разбъркайте продължително време, тъй като маслото от ядките може да направи блата твърд, а плодовете – да се разпаднат.
Печене
- Печете блатове за торта винаги в предварително загрята фурна, като според рецептата и вида печиво можете да изберете функция на печене при горен и долен реотан или на горещ въздух.
- Ако обаче блатът е пандишпанов, не го печете на горещ въздух, тъй като може да стане трошлив и сух и на повърхността му ще се образува „захарен слой”. При набождане с дървено шишче блатът е готов, ако по него няма полепнали трохи.
След изпичане идва и моментът на творчество – разрязването на блата, сиропирането, пълненето и украсяването. Тук можете да видите как става най-лесно: