Докато произходът на пуйката или по-скоро нейното използване в кулинарията е забулено от тайните на времето, едно нещо все пак е сигурно: от 17. до края на 19. век пуйката се смята за ястие на разкоша и измества пауна от царската трапеза. Редица готвачи я превръщали в „съкровищница”, скривайки в нея различни „богатства”, като кестени, гъби и стриди, гарнирани с неповторими ухания на подходящите подправки.
История
Пуйката произхожда от Америка, като в някои централни части могат да се намерят диви пуйки, които все още живеят на свобода. Според достоверни източници, пуйката се появява за първи път в Испания през 1519 г. и след това в Англия през 1541 г. Една от разликите между дивите и питомните пуйки е в големината. Дивите достигат до средна големина 10 кг, докато при домашните видове има екземпляри, които стават 30 кг. Поради голямата си маса, те почти не могат да летят.
В света са създадени много породи и хибриди пуйки, като те заемат второ място по разпространение след кокошките. Популярността на пуешкото месо се дължи до голяма степен на неговите диетични свойства.
Удоволствие по празниците
Новогодишна, коледна или поднесена за Деня на благодарността – печената пуйка е дълбоко свързана със семейните традиции. Тя винаги е добър повод за празнуване, тъй като успява да събере около масата цялото семейство – нещо, което се случва все по-рядко в забързаното ни всекидневие.
Някои полезни техники
Пуйката може да се приготви по класическа рецепта, пълнена с хляб и подправки, с лук и градински чай, с ябълки и сладки картофи или пък с кестени и наденички. Най-типичният начин за приготвяне е печена във фурната или на шиш. За да се получи хрупкава коричка, е необходимо да се намаже с масло. Все пак най-вкусна става, като се направи смес от масло и подправки, която да се с сложи под кожата на гърдите на пуйката. Хубаво е, докато се пече, да я заливате със собствения й сос на всеки петнайсет минути. Топлината на фурната зависи от големината на пуйката. За да проверите дали пуйката се е опекла добре, можете да я набодете с вилица и ако е опечена, сокът, който изтича отвътре, ще бъде бистър. Ако има леко розов оттенък, значи, че трябва да я печете още.
Как се сервира?
Както и за другите печени ястия, и за пуйката е добре да се остави за 15–20 минути след изваждане от фурната, преди да се нареже и сервира, защото по този начин ще поеме голяма част от соковете си и ще стане по-сочна и крехка. За да се нареже, без да се наруши целостта на кожата й, е достатъчно да разполагате с остър нож с дълга дръжка и голяма вилица. Първо се отстраняват бутчетата и крилата, а след това гърдите се нарязват на филийки.
Добър апетит и весели празници!
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...