Свети Валентин обича суши



0
65683

Вино и любов с японски вкус на 14 февруари


Денят на любовта и на Трифон Зарезан са едни от най-обичаните празници в България. Япония също празнува Свети Валентин, като традиционно влюбените си разменят шоколадови бонбони. Що се отнася до славата на Трифон Зарезан, тя още не е стигнала до страната на изгряващото слънце, но затова пък японците имат своето сливово вино. Затова ви предлагаме на 14 февруари да обединим любов, японско сливово вино и японска кухня.
Добрата кухня винаги е била предпоставка и за добри романтични изживявания. Тази година насочваме вниманието ви към японската, защото съвсем наскоро ЮНЕСКО прибави японските кулинарни традиции – Уашоку, към списъка на нематериалното културно наследство на човечеството. В списъка влизат още кухните на Мексико, Франция, Средиземноморието и Турция.

Японската кухня е избрана заради акцента й върху здравословното хранене и използването на естествени продукти и аромати. Този подход отразява японското усещане за хармония, красота и връзка с природата. А какъв по-добър повод от смесването на красотата, изяществото, добрата храна и любовта от 14-ти февруари?

За да се постигне пълно автентично гастрономическо преживяване, трябва да познаваме ключовите елементи на Уашоку, а именно - подправките. Най-популярната и традиционна японска подправка е разбира се соевият сос. Вече повече от 300 години Kikkoman се произвежда, чрез естествена ферментация, на основата на само 4 съставки – соя, пшеница, сол и вода. Всичко, което има в състава си нещо различно от тези 4 съставки, японците не наричат „soyu” (“соев сос”), а просто „сос”.

Соевият сос е всъщност универсалната подправка, която погрешно се възприема като подходяща само за суши. Романтичната ви вечер може разбира се да премине и в дегустация само на суши хапки, но соевият сос придава уникален вкус на всяка една рецепта, както от азиатската, така и от европейската кухня. За празника (а и не само), опитайте да замените традиционната сол със соев сос и ще бъдете удивени от резултата. В супи, в основни ястия, в салати като основа за дресинг, за мариноване … „Тайната съставка” може да се окаже ключ към сърцето на любимия, тъй като тук освен вкус, добавяме и невероятен аромат!

Затова не може да пропуснем да споделим нашето предложение за 14 февруари! Предизвикваме ви да признаете любовта си с пикантно суши в компанията на японско сливово вино. Рецептата, която ви предлагаме е приготвена с оризов оцет за суши, уасаби и соев сос Kikkoman за сервиране на ястието.

Суши урамаки или калифорнийски рулца

Необходими продукти
4 х 85 г суши ориз
Оризов оцет за суши Kikkoman
4 сурими или ролца от раци
4 х 25 г краставица, нарязана на тънки сламки
4 листа зелена салата
4 листа водорасли нори
уасаби
майонеза
4 х 15 г хайвер или малко количество черен сусам, с който да се покрият суши рулцата
4 х 5 маринован джинджифил

За сервиране:
Японски соев сос Kikkoman
Уасаби

Начин на приготвяне:
Предварително сварете суши ориза и го овкусете с Кикоман оризов оцет за суши. Самото варене има своите малки тайни, така че от Kikkoman са се погрижили и за това – вижте тук.
Покрийте бамбуковата подложка с прозрачно фолио, за да не залепне за нея листа нори. Срежете 1 лист нори на две и сложете половинката върху бамбуковата подложка. Разпределете ориза върху него и го поръсете със сусамовите семена – бели или черни (или с хайвера).
Повдигнете долната страна на бамбуковата подложка и покрийте с нея ориза. Обърнете бамбуковата подложка и я отворете отново. Сега листът нори е отгоре, а суши оризът със сусама и хайвера – отдолу. Намажете с паста уасаби и майонезата по средата на листа нори. Добавате плънката – парченца салата, авокадо и краставица. Поставете ги на ръба на норито и започнете да навивате рулото, така както правите традиционното суши. Отстранете бамбуковата постелка и нарежете рулото на 6 парчета.

Коментари (0)

202 ДУШИ ОНЛАЙН
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: