Твърде дълго европейците ги отглеждали като екзотично растение в своите градини и незнайно защо на никого не му хрумвала мисълта, че могат да се използват за храна. Смятало се, че доматите са силно отровни и това схващане просъществувало около един век.
В началото бе Испания
Внасянето на доматите в Южна Европа е заслуга на испанците. Именно те започват да ядат салата от домати още през 16 век. В останалите части на стария континент към доматите са се отнасяли с голямо недоверие и едва към края на 18 и началото на 19 век започнали да ги използват за ядене. Първо се консумирали зелените домати, по-късно червените и така постепенно те завладели света.
В наши дни
домати се отглеждат в 85% от домашните градини на всички континенти, а България е традиционен производител на тази култура. Отглеждането на домати е изкушение за почти всички българи, които имат поне малко подходящи условия за това. Може би причината се крие в шопската салата и гроздовата ракия. Защото едното без другото не върви. Или може би все пак причината е в неповторимия вкус на българските домати, расли под нашето слънце.
Интересно и полезно
Широкото разпространение и масовото използване на доматите се дължи преди всичко на отличните им хранителни качества. Освен това, те са и изключително богати на витамини А, В и най-вече С. Тъй като витамин С е твърде неустойчив и се руши при наличие на светлина и въздух, както и при допир с метални предмети, доматите трябва да се режат непосредствено преди консумация.
Една чаша доматен сок осигурява половината от необходимата дневна доза витамин А и витамин С, а пастьоризираните доматени сокове запазват своите витамини в продължение на две години.
Хапваме ги
почти ежедневно под всякаква форма: пресни, сушени, консервирани, замразени и т.н. Голяма част от доматите се ядат пресни – в салати. Около половината от общата продукция се обработва промишлено във вид на сокове, пюрета, кетчуп или супи. В Северна Америка консумацията на доматен сок е част от ежедневната закуска, като количеството на глава от населението е изключително голямо.
Полезно е да знаем, че:
• доматите са подходяща храна за диабетици и помагат против затлъстяване.
• наличието на киселини прави домата особено полезен за хора с проблеми с бъбреците и храносмилателните органи.
• изобилната консумация на домати понижава кръвното налягане.
• доматът е природен антиоксидант.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...