Твърдата му, лъскава и гладка кожа крие и предпазва многобройни отделни зърна, обединени в едно общо тяло, превръщайки го в символ на единството още от най-древни времена.
Многолика символика
В света на Ориента нарът е символ на изобилие и плодородие, в Китай се приема за символ на потомството, а в Африка и днес нарът е символ на плодовитост при жените. В Персия, откъдето произхожда растението, любовната поезия често се свързва с поетичните образи на нара.
Опитът на древните
Нарът е плод оценен от всички антични народи – евреите, древните египтяни и, разбира се, древните гърци и римляни, поради своите кулинарни и лечебни качества. Дори в Библията се говори за „ширата на нара”, което ни кара да смятаме, че евреите са използвали сока му, предизвиквайки по някакъв начин ферментация.
Разпространение
Растението нар е широко разпространено в региона на Средиземноморието. Макар да не е сред най-популярните плодове по нашите географски ширини, напоследък все по-често може да бъде намерен по родните пазари и се отглежда в по-топлите зони и у нас. Цветовете му са наситено червени и много красиви, поради което много хора го отглеждат по домовете си като декоративно растение. Плодът има сферична форма, а кората е твърда, жълточервена на цвят. Вътрешността на нара е изпълнена с многобройни сочни и наситеночервени зърна, които съдържат малки семки, разделени от ципи със светложълт цвят.
Приложение и лечебни свойства
Нарът е ароматен, сладък и полезен плод, подходящ за сладкиши и сиропи. От сока му се прави напитката гренадин, която е съставна част на много коктейли.
Кората му има различни приложения. Тя се използвала за направата на тинктура, която оцветява виното, а отвара от нея помагала на древните да се преборят с дизентерията. Арабите пък обработвали с кората от нара кожата.
Клоните на дървото съдържат алкалоид, който се използва в медицината като средство против тении, защото има свойството да парализира чревните паразити.
В народната медицина се употребява при трескави състояния, малария, скорбут, ангина, кашлица, анемия, бронхиална астма, при лечение на туберкулоза, пневмония, бъбречни кризи, изгаряния, отравяния. Сокът на киселите и сладко-киселите нарове се препоръчва при диабет.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...