На днешната дата европейците честват деня през далечната 1550 г., когато негово величество шоколадът за първи път пристига на Стария континент от Америка.
Но освен безброй почитатели, в Европа шоколадът срещнал и противници,
които се борели със сложната дилема, дали той е творение на Бог или продукт на дявола за отклоняване на хората от праведния път – още повече, че вече било забелязано и свойството му на афродизиак. Затова и през 1624 г. епископът на Виена забранил на монасите да консумират „греховното питие, разпалващо страстта”.
Теолозите също се терзаели,
съвместимо ли е „питието на индианците” с християнските пости или не. През 1748 г. във Венеция най-сетне бил постигнат компромис – слабите шоколадови напитки били позволени по време на пост, но консумирането им в големи количества (силно подсладени и за удоволствие) си било нарушаване на поста и следователно – грях.
По всяка вероятност едно от най-популярните и обичани сладки лакомства в цял свят винаги ще е на мода
– още повече, че наред с великолепния му вкус, авторитетни научни изследвания потвърждават и редица ползи на сладкото изкушение за човешкото здраве:
● Шоколадът съдържа фенилетиламин, теобромин, триптофан, кофеин, теофилин и ендорфини, на които се дължи тонизиращият му ефект и въздействието му като естествен ефективен антидепресант.
● За разлика от кафето, шоколадът е с по-ниско съдържание на кофеин и неговата консумация не води до безсъние, свръхвъзбуда или сърцебиене.
● Какаото е добър източник на редица минерални вещества като: калий, магнезий, мед и желязо.
● При всички случаи е препоръчително, шоколадът да бъде част от балансираното хранене, защото е полезен за сърдечно-съдовата система и е мощен антиоксидант. Натуралният шоколад съдържат повече флавиноиди от останалите известни като богати на антиоксиданти храни и напитки – червено вино, черен и зелен чай, боровинки – които предпазват кръвоносните съдове от натрупване на вреден холестерол, стимулират здравето на сърцето и намаляват риска от проява на сърдечно-съдови заболявания. Освен това помагат за намаляването на високото кръвно налягане и това е доказан медицински факт. Лошата новина е, че млечният, белият шоколад, а също и натуралният шоколад, разтворен в мляко, не притежават нито едно от тези полезни качества.
Научно доказано е, че пристрастяването към шоколад засяга два пъти повече жените,
които дори го предпочитат пред секса, виното и марковата козметика, отколкото мъжете. Друга любопитна особеност е, че жените ядат шоколад, когато са тъжни, а мъжете - когато са радостни.
Всеки любител на шоколада обаче
- мъж или жена - е добре да знае, как да го съхранява - никога в хладилник, защото на студено шоколадът ще загуби прекрасния си вкус и аромат. Най-добре е, да се държи на тъмно място със стайна температура. Шоколадът има и определен препоръчителен срок за съхранение - за млечния шоколад той е 3 месеца, а за натуралния (ако е без добавки) - 6 месеца. След изтичане на този срок шоколадът вече не е със същите качества.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...