Празничното настроение продължава през целия януари с многото имени дни и със срещите, изпълнени с пожелания за успешна и благодатна нова година. И отново отрупани маси и близки хора, заредени с щастие и усмивки. За съжаление усещането за празничност намалява обратно пропорционално на количеството приета храна. Не само че прекаляваме количествено с храните по празниците, но и не подбираме изобщо качеството им. Сядаме от маса на маса, редуваме наздравици с обилно похапване. Когато се появи неприятното чувство на подуване, тежест и газове в корема, това неминуемо понижава настроението ни и желанието за пълноценно общуване. Така понякога празникът се превръща в тъжен спомен.
Как да се спасим от преяждането?
Преяждането създава опасност, допълнително приеманите нутриенти да не могат да бъдат обработени от храносмилателната ни система. Ограничените възможности за отделяне на ензими от панкреаса се изчерпват с времето, а непреработената храна става източник на токсини или служи за храна на предимно болестотворни бактерии. Тези токсини, особено получени при гниенето на протеините, се извличат от дебелото черво и се филтрират от черния дроб и бъбреците, като създават допълнително напрежение за вече претоварения организъм. Много често, гниенето на протеините причинява отоци, различни възпаления и алергии, главоболия, жлъчни и чернодробни кризи. Първата защитна линия в кръвта е черният дроб. При правилно функциониране, той отстранява много от тези вредни токсини, отделя ги в червата, откъдето се изхвърлят навън, ако отделителният процес на тялото протича редовно и ритмично. Не бива да се злоупотребява – „лабораторният страж” компенсира за известно време неразумните хранителни навици, но рано или късно се изтощава.
Колкото повече се разчита на синтезираните в организма ензими,
толкова повече се натоварва и редуцира времето му за възстановяване. Основната грижа на тялото е да си осигури достатъчно хранителни вещества за съществуване – като разгради и усвои продуктите и ги превърне в източник на нутриенти. Този процес отнема много енергия, особено ако организмът трябва сам да синтезира липсващите ензими. При хранене, над 50% от енергията се изразходва за процесите на храносмилане. При силен стрес, много ниска или много висока температура, организмът се нуждае от много повече ензими, отколкото в нормално състояние.
Продуктът Ензи-Мил съдържа най-важните храносмилателни ензими,
подбрани от растителни източници и микроорганизми – Амилаза за въглехидратите, Липаза за мазнините, Протеаза за протеините, Алфа-галактозидаза за рафиноза и стахиоза (бобови, зеле, броколи, карфиол) Лактаза за лактозата (млечни), Целулаза за целулозата (зеленчуци, плодове, пълнозърнести) и Бромелаин за протеините (яйца, риба, месо). Произвежда се в National Enzyme Company – USA, лидер в производството на ензими. Те са съобразени специално с менюто на българина. Подобряват усвояването на важните за организма нутриенти, като въглехидрати, мазнини, протеини, витамини и минерали. Таблетките са устойчиви на стомашната киселинност, имат широк спектър на действие. Ензи-Мил не съдържа животински продукти, оцветители и консерванти. Може да се приема и от вегетарианци.
Ензи-Мил подобрява храносмилането,
в резултат на което не чувстваме тежест и болки в стомаха, предотвратява подуването и намалява газовете. Във всяка кутия Enzy-Mill, съдържаща 60 таблети, ще намерите малка книжка, с полезни съвети за здравословно хранене. Повече информация можете да намерите на http://botanic.cc/products/enzy-mill/.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...