Петата субстанция



0
66493

Летописите разказват, че ликьорът е бил дeстилиран за първи път през 13. век от монаха Арно де Вилньов. Той остава много доволен от резултата и впечатлен от невероятните свойства на огнената течност, я нарича петата субстанция (la quinte essence) или квинтесенцията (сърцевината на нещата).
 
Алхимията и ликьорите
В днешно време звучи странно, дори непонятно, но е факт, че повечето алкохолни напитки са били създадени като лекарства. Обикновено това ставало съвсем случайно и на „създателите“ дори не им е минавало през ума, как ще бъде използвано след векове тяхното творение. 
Съдбата на ликьорите не е по-различна. Сладката напитка е сътворена в лабораториите на монаси и алхимици в края на 13. век. Възниква след смесването на екстракти от билки, дестилати на различни растения и плодове, към които е добавен и мед.
 
Водата на живота
Вярвало се е, че ликьорите, които са направени от дестилат на билки, могат да лекуват и да предпазват от болести. Те били горчиви и неприятни за пиене, но се славели като панацея за всички болести. Ликьорът се считал за еликсир на вечния живот и затова го наричали „водата на живота“. Смятало се, че притежава дори магически свойства. Вкусът на напитката обаче бил ужасяващ, затова с течение на времето са започнали да се добавят подсладители, първоначално само мед и ароматични подправки като канела, а по-късно и различни плодове. 
В края на 17. век ликьорите са официално признати в кралските дворове. Златният век на сладката напитка е 19-и, когато са създадени и повечето съвременни видове ликьори, като „Кюрасо”, „Куантро“, „Шартрьоз“, „Гран-марне“, „Галиано“, „Бенедиктин“.
Основни производители на ликьорите са Франция, Италия и Холандия. 
Днес ликьорите са неизменна съставка на повечето коктейли. Повечето са направени от билки и различни плодове – портокали, лимони, банани, грейпфрути, манго и особено ягоди.

Крем ликьорите
Класическите ликьори са от билки и плодове, но през вековете започват да се правят и ликьори с кафе, какао, ванилия, различни ядки. Доста по-късно се появяват и крем ликьорите. Първият популярен ликьор от този вид е Baileys Irish Cream, който се превръща в истински хит през 70-те години на 20. век. В него са съчетани ирландско уиски със сметана и лек привкус на кафе. Постепенно на пазара се появяват различни видове крем ликьори, които са на базата на кафе и шоколад. 

На практика
· Ореховият ликьор, създаден от италиански отшелник през Средновековието, може да се пие съвсем чист, има много приятен вкус на диви орехи, ягоди и цветя и е чудесно допълнение към кафето.
· Плодовите ликьори обикновено не стават за директна консумация, но са прекрасна основа за най-различни коктейли.
· Известният „Кюрасо“ във всичките му цветове също не е препоръчително да се пие направо.
· Ликьорите трябва да се съхраняват при стайна температура и в никакъв случай на хладно, защото могат да потъмнеят.

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: