От едно тесто ли сме?



0
65026

За нас, българите, хлябът е дълбоко свързан с нашия бит. Да не забравяме и факта, че хлябът е част от нашата религия. Хлябът и хлебните изделия са основна храна на българите до средата на 20. век. С техните хранителни качества в организма се набавят енергийни съставки, витамини от групата В, баластни вещества, минерали и други. Водени от природосъобразния начин на живот, все повече хора се връщат към грубите диетични хлябове с намалено съдържание на нишесте. А специалистите разработват все по-нови и нови изделия с повишени вкусови, диетични и хранителни качества. 

Как да си приготвим тестени изделия в домашни условия?
Каквото и да правим – закуски или сладкиши – първо трябва да приготвим сполучливо тесто. Качеството на крайния продукт зависи от точното спазване на рецептурата, т.е. състава и количественото съотношение на продуктите, от които се получава.
В зависимост от използваните продукти тестата се разделят на необогатени и обогатени. В необогатените теста участват минимален брой продукти – брашно, вода и готварска сол. Това са тестата за хляб, баници, гевреци и др. В обогатените теста освен тези продукти се включват и захар, мазнини, яйца, мляко и др. Това са т. нар. хлебни теста (тесто за кифли, козунаци и кроасани) и сладкарските теста (пандишпаново, маслено, медено, белтъчно, варено).
 
Какво трябва да знаем за продуктите?
За основа на всяко тесто се приема брашното, а водата, маята и солта са спомагателни за замесването му. Мазнините, яйцата, млякото и млечните продукти са допълнителни и спомагат за по-добрия вкус, калоричност, за оформяне и гарниране на крайния продукт.

Най-разпространените видове тесто:
· Рядко тесто 
Тесто без мая, с широко приложение при приготвяне на палачинки и гофрети. Нарича се така, защото съдържа около 50–64% течност. Приготвя се от брашно, сол, яйца и течност. В определени случай се добавят захар, мазнина и набухватели. 
· Тесто с мая
Принадлежи към обогатените теста. В него участват и допълнителни продукти – мляко, масло, яйца, захар.
· Тесто за питки и погачи
Спада към хлебните теста с мая и не е с толкова обогатена рецептура. Само в обредните хлябове и погачи за специални ритуали се добавят допълнителни продукти, като мляко, захар, яйца и мазнини. При тях важен момент също така е и украсата. 
· Козуначеното тесто
е с по-богат състав на продуктите, които се използват за омесването му. От него може да се приготвят кифли, козунаци и козуначени рула.
· Масленото тесто
спада към обогатените теста, приготвени с мая. От него може да се направят разнообразни по форма и пълнеж закуски (най-често с пълнеж от сирене, кашкавал, шунка, ябълки, крем и др.). Количеството на мазнината (краве масло) при масленото тесто е 50% спрямо брашното и това придава вкус, аромат и калоричност на закуските. 
· Сладкарските теста са обогатени теста без мая, като най-често приготвяните теста за сладкарски изделия са:
- Пандишпановото тесто, което е леко и шуплесто, и се приготвя от брашно, захар и яйца, като част от брашното може да се замени с нишесте. Към тестото може да се добавят орехи, бадеми, лешници, кафе, какао и др. За да получите качествено пандишпаново тесто, яйцата трябва да са пресни и белтъчната пяна да е стабилна. Важни са продължителността и интензивността на разбиване, както и температурата на разбиваната маса. 
- Пареното тесто има жилава консистенция, съдържа повече яйца и е по-влажно. Изделията от парено тесто са с голяма кухина във вътрешността, която се запълва с различни смеси. Набухването се дължи на големия брой яйца. Изделията от парено тесто могат да се приготвят чрез печене или пържене.
- Кексовото тесто се използва освен за приготвянето на различни видове кексове, така също и за направата на шприцовани бисквити, плодови пити и основи за пасти и торти. 
- Меденото тесто има в състава си пчелен мед, като добре е да се използва тъмен мед, тъй като е по-ароматичен и освен това придава и характерния тъмен цвят на меденото тесто. Използват се още брашно, яйца, олио, набухватели (сода за хляб, амонячна сода) и подправки (канела, карамфил, индийско орехче, захар, глюкоза).

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: