Най-деликатесните кулинарни хапки



1
73130

Плуващите десетоноги ракообразни са разпространени в сладки и солени водни басейни по цял свят. За другите морски обитатели, те като че ли имат едно основно предназначение – да се размножават скорострелно, за да е обилна трапезата на останалите. В естествена среда цветовата им гама е изключително разнообразна: от всякакви отсенки на червено до розово, от кафяво до зелено и от бяло до тъмносиво. Различават се и по големината си – от няколко милиметра до 30-сантиметрови гиганти.

Скаридите се радват на огромна популярност като изключително търсен и предпочитан деликатес. За нуждите на кулинарията се развъждат в невероятни количества в специални ферми. От диетологична гледна точка са богати на протеини, калций и цинк, но също така и на холестерол. На пазара най-търсени, а и най-скъпи са екземплярите от по-едрите видове, като кралските скариди например.Те са подходящи за коктейли, салати и кулинарни специалитети. Могат да се консумират печени на скара, варени, задушени, панирани или пържени.

Независимо, как ще изберете да ги приготвите, поднесете ги със стил върху атрактивно и екзотично плато.

Основни правила в кухнята
Главното, което не трябва да се забравя при предварителната кулинарна обработка на скаридите е, че те не трябва да се преваряват, защото месото им става твърдо и безвкусно.

Сурово замразените се размразяват, колкото да се отделят и се пускат във вряща вода с подправките. Готовите скариди изплуват на повърхността след не повече от 8–10 минути.
Варено замразените се варят най-много 3 минути (също във вряща вода с подправки).

За още по-пълна наслада, винаги използвайте прясно смлени подправки и овкусете ястието по ваш вкус, непосредствено преди да го сервирате.

Коктейлът от скариди се приготвя, като те се варят 6–7 минути, след това се охлаждат и се сервират с избрания по наш вкус сос.

Соевият сос е подходящо допълнение към повечето ястия със скариди – за перфектно балансиран вкус. 


 

Как да ги изберем?
Скаридите се продават главно в две състояния: или варени и замразени (розови на цвят), или сурови и замразени (сиво-кафяви, синкави). Най-често са почистени напълно или с декоративно оставена опашка, но понякога са и с глави и черупки. Ако ги купувате с черупките, имайте предвид, че те са около 20% от теглото им. И въпреки това са за предпочитане, защото в черупките има много аромат.
Скаридите, които са най-добри за консумация, изглеждат свежи, с лъскави черупки. Ако са сухи, това е знак, че не са пресни. По черупките не бива да има пясък или черни петна – признак за начален етап на разваляне. При избора им непременно ги помиришете – трябва да ухаят на море, а не на амоняк.
Ако имате възможност, купувайте пресни скариди, защото, ако не са били замразени добре, когато ги размразите, ще станат на каша. Ако обаче нямате такава възможност, избирайте само замразени скариди, а не охладени, и ги размразявайте вкъщи. Важно е да знаете, че оставени по-дълго време на стайна температура, те бързо влошават вкусовите си качества, затова ги съхранявайте в хладилник или още по-добре – във фризер.

Какво има зад дъгата?
Учени от Австралия и Швейцария са установили, че гигантските скариди от вида Gonodactylus smithii, обитаващи Големия бариерен риф, могат да виждат света от другата страна на дъгата, който остава скрит за останалите животни и хората. Представителите на вида Gonodactylus smithii виждат света в 12 основни цвята (4 повече, отколкото хората) и могат да отчитат 6 различни вида светлинна поляризация. Специалистите обясняват, че този вид скариди, наричани още раци богомолки, имат най-сложното зрение в животинското царство. Те са в състояние да виждат цветове от ултравиолетовия до инфрачервения спектър, както и да откриват едва доловими колебания в светлината.

Коментари (1)
1.
Изпрати
лично съобщение

21.12.2017
И скорпионите стават...

159 ДУШИ ОНЛАЙН
БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: