Поради ниското съдържание на белтъчини и мазнини плодовете са здравословна диетична храна и силен съюзник в борбата срещу затлъстяването. Богатството от витамини, което съдържат представлява естествен източник на здраве, бодрост, добро самочувствие и дълголетие.
Лечебната стойност
на плодовете е доказана отдавна. Например сок от свежи или консервирани плодове от малини е бил предписван при повишена температура. Ягодите са намирали приложение при подагра и заболявания на бъбреците.
Хранителната стойност
на плодовите сокове се дължи главно на високото съдържание на захари, а лечебната – преди всичко на богатия витаминен и минерален състав. Дори и най-усъвършенстваните съвременни изкуствени стимулатори не могат да заменят важните за човешкия организъм вещества, които предоставят пресните и консервирани плодове.
Консервирането
е най-сигурното средство, с чиято помощ можем истински да се насладим на плодовете през всеки сезон от годината.
В процеса на консервиране със захар, при който се приготвят мармалади, сладка, конфитюри, компоти и захаросани плодове, се използва способността на захарта да създава голямо осмотично налягане, което е неблагоприятна среда за развитието на микроорганизми. Основната задача е да се предпазят хранителните продукти от вредното въздействие на микроорганизмите и ензимите.
Череши
Черешовите плодове са толкова стари, колкото и човечеството. С богатия си и разнообразен химичен състав, и с ранното си узряване черешите играят важна роля в процеса на укрепване на човешкото здраве. Те възбуждат апетита, улесняват храносмилането, утоляват жаждата и ободряват. Полезни са при затлъстяване, нефрит, захарен диабет и др.
Едрите, здрави, месести и добре узрели плодове на червените и бели сортове череши са изключително подходящи за приготвянето на компот, сладко, конфитюр или мармалад.
Вишни
Макар и произходът им все още да не е доказан със сигурност, всеизвестен факт е, че подобряват апетита и са ценен диетичен продукт. Минералните вещества в тях влияят благотворно при анемия, тежки хепатитни заболявания, рахит и др. Подобно на черешите, вишните също са изключително подходящи за консервиране, като при направата на сладко, конфитюр или компот е важно количеството на захарта да се увеличи. Могат да се използват и за приготвянето на висококачествен ликьор.
Ягоди
Човекът е използвал плодовете на диворастящата ягода още от древността. Те утоляват жаждата, засилват апетита и влияят благотворно върху храносмилането. Съдържат голямо количество витамин С и са полезни при пролетна умора. Добре узрели плодове на градинските и горските ягоди се използват предимно за приготвянето на конфитюр и мармалад с неповторим аромат.
Най-често допусканите грешки при приготвянето на компоти:
· Недостатъчна стерилизация
Получава се, когато времето за варене се намали и в този случай микроорганизмите не се унищожават. След известно време съдържанието ферментира и става негодно за консумация.
· Нехерметичност на бурканите
След стерилизацията и охлаждането алуминиевите капачки на бурканите трябва да бъдат хлътнали. Това е сигурен признак за херметичност. Капачките не хлътват, когато в буркана не е създаден достатъчно вакуум. Това се случва обикновено при препълване на буркана, при прекъснат гумен уплътнител на капачката и при неправилно охлаждане след стерилизация. Съдържанието ферментира и е негодно за консумиране.
· Разваряване на плода
Този проблем може да се появи при по-дълго варене или ако компотът не се охлади със студена вода веднага след стерилизацията. Компот с разварени плодове е годен за ядене.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...