Корнишони, зелени доматчета, камби, моркови, карфиол, чесън, бамя и много други зеленчуци биват ежегодно подреждани в буркани, заливани с маринати и съхранявани на тъмно и хладно в мазета. Колкото и модерни да стават българските кулинари, те не пропускат тази традиция. Но вече я правят по бърз и модерен начин с добавките за туршии Пикант фикс люта, Пикант фикс сладко-кисела и Консервант на Dr. Oetker.
Често приготвянето на туршии се смята за сериозно кулинарно умение или въпрос на късмет, да постигнеш правилното съотношение на съставките в саламурата или маринатата, с която да залееш зеленчуците. Точното спазване на указанията за приготвяне на гърба на опаковките на продуктите Dr. Oetker е достатъчна гаранция, че туршията няма да превтаса или да се развали още преди да е дошла зимата.
Не е необходимо да сте най-добрият или дългогодишен майстор на зимнина, за да приготвите любимата си туршия. Това става лесно, за рекордно кратко време, без стерилизиране и като запазите формата и консистенцията на зеленчуците. Най-голямото постижение на Пикант фикс е, че запазва зеленчуците хрупкави, а традиционнната смес от подправки във фикса придава любимия вкус.
Като вкусна туршия могат да се консервират всички видове зеленчуци – чушки, краставички, домати, тиквички, карфиол, патладжан, моркови, зеле и др. Единственото условие е да са пресни и здрави, защото дори да са престояли само една нощ, има опасност да изгубят част от аромата, твърдостта и вкуса си. Така измитите, почистени, цели или нарязани зеленчуци се подреждат в предварително измити и подсушени буркани.
Смесва се съдържанието на пакетче Пикант фикс с 1,75 л вода, 0,3 л оцет (задължително 6% или 9%) и 150 г захар. Така получената марината се слага на огъня и се оставя да ври за 3–5 минути, като се бърка непрекъснато. След като сместа заври, могат да се добавят допълнително оцет и захар според вкуса – по-кисел или по-сладък.
Подготвените зеленчуци се заливат с получената гореща марината, бурканите се разклащат добре и се долива марината, ако е необходимо. По желание ароматът може да се подсили, като, в зависимост от зеленчуците, се добавят клонки копър, целина, дафинов лист, магданоз и др. След това бурканите се затварят веднага.
Консервантът на Dr. Oetker е малкият помощник при правенето на зимнина. Той предпазва консервираните зеленчуци от ферментация или появата на плесен. Подходящ е при приготвяне на сокове, салси и сосове. Достатъчно е просто да го добавите към горещата смес (сок, марината, сос и др.).
Приготвената зимнина трябва да се съхранява на хладно (15 градуса) и защитено от светлина място.
2. |
Изпрати
лично съобщение |
25.08.2015 Съгласен съм с Димо Вълев. Добавянето на разни консерванти обезсмисля туршията и нейният полезен ефект.
|
1. |
Изпрати
лично съобщение |
25.08.2015 Туршиите са полезни ако се пртавят по добрия стар естествен начин - вода, сол, оцет, подправки, в зависимост от рецептата. Добавянето на каквито и да било \"готови маринати\" отнема всичко ценно от туршиите (например натурелната млечно-кисела ферментация, която възстановява стомашно-чревната флора).
Хората са консервирали над 2000 години, използвайки този метод, и зеленчуците са се запазвали до следващата реколта. Нима е необходимо да съхранявате туршията повече от 6 месеца? За какво са ви допълнителни консерванти?
Помислете, преди да се поддадете на рекламата :)
|
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...