На практика на барбекю може да се сготви всичко, което е в състояние да се задържи върху скарата. Дори и това не е напълно вярно – опаковането във фолио, хартия или царевични листа вкарва в играта и дребните продукти, като бобови храни, ориз, зеленчуци, морски дарове.
Колкото и разнообразни да са продуктите, които намират място на барбекюто, според повечето му почитатели, то е направено за печене на месо, а по изключение и риба. Но най-важното е, че винаги става въпрос за весело настроение, хубаво време и вкусна храна.
Езиковата страна на въпроса
Терминът "барбекю” няма точно съответствие в българския език. Значенията, които англоговорещите народи влагат в него, са много, но винаги са свързани с приготвянето на храна (най-вече месо), на огън от дърва, въглища или газ. Така тази дума може да обозначава уреда, който се използва, приготвените ястия или пък самото събитие.
При барбекюто се разчита на дългото време за готвене при по-ниски температури. Често храната е увита във фолио или листа, или пък се готви захлупена. Използването на сосове и маринати по традиция е задължително.
Как се прави?
Какво е необходимо за едно добро барбекю? Задължителните елементи никак не са много, което донякъде допринася за огромната популярност на това кулинарно забавление. Най-общо ни трябват:
● място за готвене;
● източник на топлина;
● подходящи продукти;
● овкусители на храната преди, по време и след готвене;
● както и всякакви други полезни или не чак толкова неща, които се откриват с натрупването на житейски опит.
Какво слагаме на решетката?
Свинско
Изпъстреното с тлъстинки месо на вратните пържоли, котлетите и ребърцата запазва сочността си въпреки високата температура и затова е толкова подходящо за печене на скара.
Говеждо
Макар и вкусно, свинското е обвинявано в много грехове спрямо човешкото здраве. Някакъв лъч светлина към по-здравословен живот дава доброто говеждо месо. Бавното готвене далече от въглените е много подходящо за това плътно и лишено от овлажняващите го мазнини месо. За да се запази сочността, парчето трябва да е отрязано доста дебело – поне 2 см.
Друг подходящ вариант са бургерите. Каймата на бургера може да е само от говеждо месо, но често се слага и свинско. Прибавя се накълцан лук и се посолява. Оттук нататък играе въображението – комбинациите са безкрайни.
Агнешко
Обикновено това месо не е сред фаворитите за печене на скара, освен ако не става въпрос за рецепта от Северна Африка или Близкия изток. Най-често върху скарата се озовават котлетите, които не трябва да са по-тънки от 2 см. Добре е да се овкусят със зехтин и свежи листни подправки, като розмарин, резене, мащерка. Готвят се на умерена топлина, с често проверяване, като вътрешността им трябва да остане изразено розова. Ако пържолите са от бутчето или плешката, налага се да мариновате месото предварително. Изпичането на огън на цял бут или дори на цяло агне е възможно единствено на шиш.
Колбаси
На скарата не се пекат само късове месо. Всякакви колбаси променят към по-добро вкусовите си качества след сблъсъка с нея. Несъмнено най-известен е хотдогът. Пресни суджуци и най-различни наденици са сред предпочитаните продукти за приготвяне на барбекю, заради липсата на предварителна подготовка и естествено – заради вкусовите им качества.
Пилешко
Пилешките бутчета и гърди са очевидният предпочитан избор. Тъй като пилешкото месо не е толкова богато на колаген, често се налага да се прибегне към мариноване. Ако месото е замразено, добра идея е да се остави да се размрази, потопено в марината. Видимата липса на мазнина в повечето птичи меса прави намазването с масло или растително олио по време на печене задължително.
Риба и морски дарове
Дребните риби не са обект на вниманието на любителите на барбекюто. Големците като сьомгата, различни акули, рифовите костури или рибата меч са очаквани с нетърпение. Те са нарязани на дебели, напречни колела, които по подобие на говеждото се наричат стекове, или месото им е филетирано на надлъжни парчета. По-скромните по размер пъстърви се пекат цели, понякога увити във фолио. За да се избегне разпадането на рибата при обръщането й, се използва решетка с две затварящи се части.
Използването на шишчета дава възможност да разположим на барбекюто всякакви морски дарове. Едрите омари не се нуждаят от подобна операция, но големите скариди и миди сякаш просто са създадени да се подредят една до друга на пръчицата. Поднасянето на морската храна с овкусено масло (например с лимон и чесън или с вино и лук) е особено апетитно.
Зеленчуковият избор
Съществуват состатъчно добри основания мястото на месото върху барбекюто да бъде заето от картоф или кочан царевица с листата. Все по-популярни стават и вегетарианските шишчета – на тях може да попадне всеки зеленчук, за който се сетим.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...