За раждането на любимия на хиляди хора десерт „Тирамису“ съществуват много легенди. Една от тях датира от края на 17. век. Според нея сладкишът бил приготвен за първи път в чест на великия херцог на Тоскана Козимо ІІІ де Медичи, при посещението му в Сиена. Славолюбив, разточителен, ценител на разкоша, той бил и голям любител на сладкото. Десертът толкова много му допаднал, че веднага го кръстили „Zuppa del duca“ („Херцогска супичка“) – разбира се, в негова чест.
Рецептата пътувала заедно със свитата на херцога из цяла Италия, докато най-накрая не попаднала във Флоренция, която по онова време била наводнена с интелектуалци и хора на изкуството от цял свят. Така „Херцогската супа“ станала достояние на хора от най-различни националности. Десертът много бързо се превърнал в любимо угощение на висшата аристокрация и кралския двор във Венеция. До голяма степен това се дължи и на приписваното му възбуждащо действие.
За действието на тирамисуто като афродизиак може да се поспори. Със сигурност десертът има лек възбуждащ ефект, който идва от наличието на кафе и шоколад в него. Но пък фактът, че тирамисуто е калорийна бомба, е безспорен – само маскарпонето придава 55% мазнини, а като се добавят захарта и бишкотите...
Най-изтънчените познавачи на италианската кухня казват, че истинско „Тирамису“ може да се яде само в Италия. И имат право! За приготвяне на класическо „Тирамису“ са необходими няколко оригинални италиански продукта. Това са сирене „Маскрапоне“, бисквитки „Савойарди“, приготвени от брашно, захар и белтъци във форма на тръбички, и сицилианско вино „Марсала“.
Има много варианти на известния десерт. Всъщност самите италиански сладкари така и не са стигнали до единно мнение по отношение на жълтъците и белтъците – някои слагат само жълтъци, другите – и белтъци. Вместо сирене „Маскарпоне“ може да се използва смес от млечна крема или обезсолена извара с добавена сметана, масло или мляко. Бисквитките „Савойарди“ пък могат да се заменят с бишкоти, а виното „Марсала“ – с десертно червено вино или коняк. В света съществуват и много други десерти, приготвяни на основата на тирамисуто – с ванилов сладолед, фондю с кафе и тирамису, тирамису с бял шоколад, с горски ягоди и праскови...
Ако нямате възможност да се насладите на този кулинарен шедьовър в родината му, а дългата и студена зима се отразява все по-зле на настроението ви, не се колебайте да приготвите сладкото изкушение сами вкъщи. Най-хубавото е, че десертът не се пече във фурна, а просто се оставя в хладилник. Така че, дори да сте много далеч от кулинарията, със сигурност ще успеете да очаровате вашите гости и всички у дома с истинско произведение на сладкарското изкуство.
И ако трябва да обобщим, то в заключение бихме могли да кажем, че тирамисуто всъщност е един „полезен“ десерт – ако не за фигурата, то поне за душата! Освен това е бързо развалящ се десерт, затова го изяжте веднага и до последната хапка!
Добър апетит!
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...