Привързаността на народите от Източна Европа към сармите със зелев лист е направила такова впечатление на западняците, че те често наричат ястието „славянски листа от кисело зеле с плънка”.
Известен факт е – и няма защо да крием, – че прибавяйки сармите към националната си кухня, българският народ е извършил кулинарна кражба. Двете имена, под които масово е познато ястието по широкия свят – сарма и долма, са от турски произход. Сарма идва от sarma – „увивам”, а долма – от dolma, т.е. „натъпквам”. Произходът на ястието обаче тъне в мистериозен мрак. Независимо в какво ще я завием – лозов или зелев лист или натъпчем – в чушки, домати, дори лук, плънката е от съществено значение.
Сармите по света
• Арменците са превърнали приготвянето на сарми от лозови листа в истинско изкуство. Приготвят ги с плънка от ориз, агнешко, като добавят кориандър, копър, мента, черен пипер, канела, кестени, грах, стафиди.
• Грузинците пък приготвят своята толма с ориз, мляно говеждо или агнешко, чесън, лук и копър и сервират с кисело мляко и чесън
• В Ливан спазват следното разграничение – плънката трябва да е само от ориз, само от месо и мента или от домати и/или нахут.
• В Иран и Ирак към оризовата плънка прибавят сок от нар.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...