През последното десетилетие из кулинарните рецепти в сайтове, списания и телепредавания почти като неизбежна напаст – особено в рецептите за салати – нахлу чери доматчето. Майсторите кулинари го употребяват почти толкова често, колкото бизнесмените GSM-ите си.
Човек би се запитал какво пък им е толкова необикновеното и защо изведнъж станаха толкова модерни в кулинарията. Представата, която незапознатите с вкусовите им качества си изграждат за тях, е, че това не са обикновени домати, а някакъв нов вид, по-различен от познатия ни. Нищо общо с истината.
Достатъчно е да си вкусен
Чери доматите (Solanum lycopersicum var. Cerasiforme) са си най-обикновени домати. Само че нещо като лилипутчета в сравнение с онези, които берем в градината и които понякога могат да достигнат и до 2–3 кг единият плод. Вкусовите им качества също, както и при другите типове, зависят от сорта, но като цяло не се различават от тези на останалите. А истината за мощния им пробив на пазара е доста прозаична. Стремителната чери-атака започва преди години от Съединените щати. Стандартните домати, които се продават в американските супери, по чисто търговски причини са с вкус на трици. Еднакви са по големина, червеният им цвят не е нито по-блед, нито по-тъмен от изисквания стандарт, но ако ти завържат очите, едва ли ще разбереш дали ти предлагат доматен резен, или краставица.
И тогава – какво щастие! – преди 20-ина години по щандовете се появили като внос от Латинска Америка лилипутчетата. Странни и нестандартни, но с вкус на... домати. Така те станали най-продаваните в супермаркетите.
Роднини, но не съвсем
Родината на чери доматчетата е Южна Америка. Те на пръв поглед са дребни разновидности на обикновения култивиран домат. Според ботаниците обаче те са сродни на дивите предшественици на обикновените домати, без да са абсолютно идентични. Казано иначе, двата вида са нещо като първи братовчеди. „Черешките“, както още ги наричат, често имат по-сладък вкус от по-едрите си роднини. Макар че, когато конквистадорите пренесли първите домати в Европа, те били с размерите на днешния сорт „Чери”, а достигнали сегашните си размери след години и векове на култивиране.
В градината
Размерите на чери доматчетата варират от черешка до топка за голф, а формата – от сферична до леко продълговата. Плодовете им (средно от 1–2 см до 2–3 см) много приличат на черешки или на едри дренки. Типът „Черешки” са с гладка и блестяща повърхност. На китки се раждат от 10–12 до 20 плода. При някои сортове броят обаче надхвърлят 60–70. Но за това има логично обяснение. Причината е, че доматчетата са дребни и растението може да ги изхрани. Сортовете от тип „Черешки”, които образуват по повече от 15-ина доматчета на китка, не са подходящи за бране на китки! Техните домати се берат един по един, когато узреят, а поради големия им брой това е много трудоемък процес. За бране на китки са подходящи само сортовете, които образуват до 15-ина доматчета на китка. Причината за това е, че доматчетата на китката започват да зреят от основата към върха й, а когато на нея има много домати, докато започнат да зреят тези на върха й, тези, които са в основата й, започват вече да се развалят.
Хранителна информация
В 150 г чери домати се съдържат средно:
27 калории
0,3 г мазнини
2 г диетични фибри
4 г захари
1 г протеини
25% витамин А
32% витамин С
1% калций
2% желязо
Гъдел за небцето
„Черешките” в прясно състояние се използват дори за украса на десерти — някои от сортовете са си откровено сладникави. Българинът обаче си пада по-скоро по киселичкото и туршиестото. Маринованите доматчета могат да се използват не само за овкусяване на различни ястия, но успешно заместват семките и пуканките пред телевизора — отваряш бурканчето и от време на време хвърляш в устата по някоя „черешка”.
Грейп доматчетата
В последно време друг един братовчед на чери доматчетата като че ли ги свали от пиедестала и ги заплашва значително да свие пазарния им дял – грейп доматите.
От 4–5 години най-продаваните в САЩ домати са от тип „Грозде” (грейп). Те са твърди, не съдържат много сок и при отхапване не пръскат (за разлика от „черешките”).
Другата разлика е, че грейп доматчетата са продълговати – много приличат на дренки, по-малко сочни са от черитата и са по-твърди. Иначе вкусовите им качества са като на обикновени домати.
Любопитното при грейп доматчетата е, че те не са с латиноамерикански произход като „черешките“, а са хибрид, създаден в Югоизточна Азия. При това те са си направо в тийнейджърска възраст – появяват се на пазара една през 1990 г. За сметка на това пък производителите и потребителите са очаровани. Поне по две причини: първо, „грозденцата“ съдържат доста повече захари от обикновените домати, а и с големината си бързо стават известни като плод-хапка; и, второ, за разлика от обикновените домати семената плододават не една, а цели 6 години.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...