Божественият плод



0
99934

Заради сладостта във всяка хапка от този настина божествен плод, великият Омир нарича крушата „подарък от боговете”...

Отглеждането на круши е разпространено
на всички континенти – Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и дори Океания. Производството в световен мащаб надхвърля 12 млн. тона, като най-големите производители са Китай и Италия.

Съществуват над 2 500 сорта круши,
които освен в зависимост от времето им на узряване, могат да бъдат групирани и според кулинарната им употреба - така например има сортове, които са идеални за директна консумация, както и такива, които са подходящи за сокове или пък такива, които стават за готвене.

Зимните сортове круши
зреят от средата на септември до края на октомври и могат да се съхраняват през цялата зима.

Сочните и сладки плодове са най-полезни, когато
се консумират пресни, но въпреки това употребата им в сладкиши, предястия, салати и основни ястия е широко разпространена, заради уникалните им свойства да ароматизират и да обогатяват по неповторим начин вкуса на всяко ястие, в което присъстват.

Крушата е богата на
фруктоза, което я прави подходяща за консумация по всяко време на деня, особено при хора, които страдат от умствена и физическа преумора. Съдържа големи количества фосфор, желязо, йод, витамини А, В1, В2 и С. Бързо утолява жаждата и спомага за регулиране на кръвното налягане и понижаване на холестерола. Въпреки че е много сладка, крушата не е сред най-калоричните плодове – в 160 г се съдържат около 100 калории.

Коментари (0)

БЮЛЕТИН
Абонирайте се за седмичния бюлетин на Бон Апети и получавайте най-новите рецепти и новини
E-mail: