То е златната среда между телешкото и свинското – малко по-тежко от първото и не толкова тлъсто, колкото второто. Силата на аромата, цветът, вкусът и крехкостта на агнешкото месо зависят от възрастта и от начина на хранене на животните. Освен доказаните вкусови качества, агнешкото месо е източник на витамини от групата В, на фосфор, цинк, желязо и магнезий, и е с високо съдържание на пълноценни протеини.
Агнешкото е най-популярно
в средиземноморската кухня и по специално в Близкия Изток и страните от Северна Африка. Всяка от тези части на света е комбинирала ароматното месо с различен тип подправки. Общото между тях е, че всичките са интензивни. Характерни подправки за българския вкус са джоджен, девесил, черен пипер и чубрица. По Средиземноморието пък използват мащерка, розмарин, босилек и чесън, а в близкоизточната кухня се спират на бахар, дафинов лист, смлян кориандър, кимион, чесън, индийско орехче, куркума джинджифил. В Турция например комбинират агнешкото с бяло сирене и кисело мляко, с патладжан и кимион, с магданоз. Колкото повече се отдалечаваме от Европа, толкова по-неочаквани стават и комбинациите. Може и да не ви се вярва, но агнешкото е чудесно и с къри, със сушени череши, с кориандър. Пробвайте някой път, когато печете агнешко, да го намажете с мед – коричката ще с тане не само хрупкава, но и особено вкусна. А ако в меда се сложи и малко джинджифил... Англичаните пък го поднасят със сос от мента.
Цяло агне може да се приготви на чеверме или да се изпече с плънка във фурна. Плънката обикновено се приготвя от нарязани наситно дреболии, ориз и ароматни подправки, които се задушават в подходящ съд. Агнето се пълни и се зашива. Пече се в пещ или фурна. В някои региони от страната към плънката добавят и булгур.
У нас най-често можете да си купите агнешка плешка или бут. Предния крак от плешката е с крехко и сочно месо. Може да се обезкости и да се направи на руло, да се изпече на грил или на шишчета. Особено вкусна е, когато се задуши или от нея се приготви ястие със сос.
Месото на агнешкия бут е без мазнини и има нежен вкус. Това е най-доброто парче за печено. Става фантастично на грил, когато е нарязано на стекове или на малки парчета за шишчета. Превъзходно е също и приготвено във фурна.
Месото на агнешкия врат е нашарено с тънки, бели жилки мазнина и е изключително сочно – подходящо е за задушаване, за супи или ястия със сос.
Агнешките котлети са два вида. Едните са от предната част (около ребрата), а другите са с филето от задната част и приличат на пеперуди. И в двата случая месото е много сочно и крехко и е идеално за кратко печене или за приготвяне на грил.
Агнешките гърди представляват едно доста голямо парче, в чието месо има мазнини и е много сочно. Подходящи са за супи и ястия със сос, за задушаване и за пълнене.
Съвети и препоръки
• Ако месото няма да се готви непосредствено след закупуването му, се увива с алуминиево фолио и се съхранява в най-студената част на хладилника, за не повече от 3 дни. Периодът на престой във фризера е до 8 месеца.
• Месото може да се маринова в мляко, оцет, червено или бяло вино.
• Подходящата напитка към агнешкото месо е червено вино, но ако гарнитурата е зелена салата, по традиция в България консумираме ракия.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...