Коренът на думата „халва“ произхожда от арабската дума за сладко. Халвата е емблематичен десерт за арабския свят. Приготвя се с грис и масло, като в страните от Близкия изток облагородяват рецептата със сусам, а в Средиземноморието – с шамфъстък. В блокчето халва освен ядки има и сушени плодове (фурми, стафиди) и много ароматни подправки – кардамон, индийско орехче и/или розова вода.
Родината на халвата е в Индия, Иран и Централна Азия, от там се разпространява в Югозападна Азия, Югоизточна Европа, Източна и Централна Европа.
В различните държави халвата се приготвя по различен начин, но като цяло принципът е един и същ: използва се мус от семки с високо съдържание на мазнини, захар или мед, а за по-богат вкус и аромат могат да се добавят ванилия, какао или ядки.
Някои регионалните особености:
• В Иран, Турция, а и у нас, мусът се приготвя от тахан (паста от смлени сусамови семена). В Турция, а и у нас много популярна е и грис халвата.
• Румънците и руснаците използват мус от слънчогледови семки.
• Гърците пък приготвят халвата с грис от твърда пшеница.
• Индийците наричат „халва“ всеки сладкиш, приготвен от гъста паста, която може да е направена от моркови, нахут или например джинджифил.
Умами, или петият вкус, олицетворява нежния и приятен послевкус, усилва вкусовите усещания и прави храната...
Планирането на бюджета при пазаруване може да бъде предизвикателство, но с правилните инструменти лесно може...
В днешния забързан свят все повече хора избират доставка на храна, за да спестят време...
Водката съществува от векове и играе ключова роля в културите на много страни. Тя не...
Съветите на лекарите как да се грижим за здравето на очите Някои хранителни вещества поддържат цялостното...